Fortsett til innholdet. | Gå til navigasjonen

Seksjoner
Personlige verktøy
Logg inn
Om foreningen

Norsk Skipsfartshistorisk Selskap

    • 1500 medlemmer
    • syv lokalforeninger med regelmessige møter
    • tidsskriftet SKIPET 4 ganger i året
    • eier unik fotosamling
Vårt magasin

Files in English

You may find files on our website intelligible to English users.

 

Warbuilt - MMS 110 foot class

MMS 140 foot class

Escort trawlers to Scandinavia

German vessels to Norway 1945/46

 

mv FJALIR (1939) was the former German Kondor

 
Du er her: Forside Skipsbygging Stålskipsverft Kaldnes Mek Verksted, Tønsberg

Kaldnes Mek Verksted, Tønsberg

Her er byggelisten for Kaldnes Mek Verksted ved Tønsberg

Utarbeidet av Steffen Onsøien og Per Sundfær m fl

 

Se verftets historie trykk her

A/S KALDNES PATENTSLIP & MEK VERKSTED, TØNSBERG (1899–1916)
A/S KALDNES MEK VERKSTED, TØNSBERG (1916–1990)

Bygg nr:

Navn

Skipstype

Tonn /
lengde / kapasitet

Levert

Rederi

1

ds ALPHA

Passasjerbåt

50’

1907

Tønsberg Og Omegn D/S-selskap, Tønsberg

2

ds SIR SAMUEL SCOTT

Hvalbåt

131 brt

1908

A/S Harpunen, Kristiania

3

ds VIKING

Hvalbåt

130 brt

1908

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

4

ds KROGSTAD

Taubåt

30 brt

1909

A/S Krogstad Cellulosefabrik, Drammen

5

DS SEMLA

Hvalbåt

142 brt

2-1909

Christian Salvesen, Leith, Scotland

6

ds KALDNES

Ferge

40’

1909

Ferjeselskapet, Tønsberg-Kaldnes, Tønsberg

7

ds HARRIS

Hvalbåt

129 brt

1909

A/S Harpunen, Kristiania

8

ds HUSVIK

Hvalbåt

129 brt

1909

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

9

ds H. T. DAHL

Hvalbåt

130 brt

30.04.1910

Mjøfjord Hvalfangerselskab, Tønsberg

10

ds CARSTEN BRUUN

Hvalbåt

131 brt

14.05.1910

The Blacksod Whaling Co., Tønsberg

11

ds AMBAR

Hvalbåt

130 brt

14.06.1910

Cia. de Pesca de Ballina am Mossamedes, Lisboa, Portugal

12

ds SALDANA

Hvalbåt

131 brt

12-1910

South African Whaling Co. (Bryde), Sandefjord

13

ds BØK

Hvalbåt

147 brt

26.09.1910

Hvalfanger A/S Norge (Chr. Nielsen), Larvik

14

ds SIR LIEGE

Hvalbåt

131 brt

1911

The Union Whaling & Fishing Co., Durban, Sør-Afrika

15

ds ST. KILDA

Hvalbåt

131 brt

22.04.1911

A/S Harpunen, Kristiania

16

ds DURBANA

Hvalbåt

131 brt

1911

South African Whaling Co. (Bryde), Sandefjord

17

ds PORT STANLEY

Hvalbåt

169 brt

1911

A/S Hector (N. Bugge), Tønsberg

18

ds KNØL

Hvalbåt

166 brt

1911

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

19

ds RUGGEN

Hvalbåt

165 brt

14.12.1911

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

20

DS CABRAL

Hvalbåt

130 brt

12.03.1912

A/S South Atlantic (L. Bruun), Tønsberg

21

ds DELAGOA

Hvalbåt

171 brt

4-1912

Mozambique Whaling Co. (Bryde), Sandefjord

22

ms ST. EBBA

Hvalbåt

188 brt

14.08.1912

St. Abbs Whaling Ltd, Edinburgh, Scotland

23

ds ROSS

Hvalbåt

174 brt

18.09.1912

A/S Hector (N Bugge), Tønsberg

24

ds HUSVIK I

Passasjerbåt

44 brt

1912

Karl Anton Hansen, Husøy, Tønsberg

25

ds DEANE

Hvalbåt

137 brt

18.03.1913

The Union Whaling & Fishing Co., Port Natal, Sør-Afrika

26

ms

Vannlekter

42’

1913

A/S Hector (N. Bugge), Tønsberg

27

ms

Vannlekter

42’

1913

Cia. de Pesca de Ballina am Mossamedes, Lisboa, Portugal

28

 

Taubåt

42’

1913

Cia. de Pesca de Ballina am Mossamedes, Lisboa, Portugal

29

ms ERIK ASK

C

158 brt

22.05.1914

Ejnar Stensrud, Skien

30

mt BLAASKJÆL

Tankbåt

109 brt

01.04.1914

Norsk-Engelsk Mineralolje A/S, Kristiania

31

mt RØDSKJÆL

Tankbåt

133 brt

1914

Norsk-Engelsk Mineralolje A/S, Kristiania

32

ds VIKING 2

Hvalbåt

203 brt

1914

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

33

ds CEMENT 6

Taubåt

73 brt

17.09.1914

Christiania Portland Cement Fabrik, Christiania

34

dt SKALEVIK

Tankbåt

306 brt

31.07.1915

Vestlandske Petroleumskompani, Bergen

35

ds RIGSØ

C

204 brt

1915

A. Andersen, Rødbyhavn, Danmark

36

mt TANK II

Tk

77 brt

2-1916

Den Norske Marine, Horten

37

mt TANK III

Tk

104 brt

15.11.1916

Den Norske Marine, Horten

38

ms WEST

Skonnert med hjelpemotor

378 brt

19.09.1916

Johs. A. Henschien, Arendal

39

ds SORKA

Hvalbåt

218 brt

8-1919

N. H. Henriksen (Chr. Salvesen), Tønsberg

40

ds BUSEN I

Hvalbåt

210 brt

18.10.1922

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

41

ds STOREGUT 2

Taubåt

51 brt

19.10.1923

Carl Nilsen, Drammen

42

de B 3

Ubåt

365 t depl

01.06.1926

Den Norske Marine, Horten

43

de B 4

Ubåt

365 t depl

02.05.1927

Den Norske Marine, Horten

44

Kansellert

Ubåt

365 t depl

 

Den Norske Marine, Horten

45

Kansellert

Ubåt

365 t depl

 

Den Norske Marine, Horten

46

ms HILDEGARD

Skonnert med hjelpemotor

371 brt

28.11.1917

W. Butler Wang, Tønsberg

47

ds BRAS

Stykkgods

614 brt

10.06.1919

Harald Hansens Rederi A/S, Skien

48

ms NOBEL

Skonnert med hjelpemotor

371 brt

27.04.1920

A/S Partagas, Kristiania

49

ds SNORRI GODI

Tråler

374 brt

14.08.1924

Det Norske Damptrålerselskap, Aalesund

50

ds FORSET

Tråler

375 brt

1923

Det Norske Damptrålerselskap, Aalesund

51

Kansellert

 

 

 

 

52

ds BUSEN 2

Hvalbåt

210 brt

17.08.1923

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

53

ds CHARCOT

Hvalbåt

212 brt

26.09.1923

A/S Hector (N. Bugge), Tønsberg

54

ds CHRISTIAN CASTBERG

Hvalbåt

212 brt

31.10.1923

Hvalfanger A/S Vestfold, Sandefjord

55

ds BUSEN 3

Hvalbåt

210 brt

22.09.1924

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

56

ds NORRØNA

Hvalbåt

210 brt

23.10.1924

Hvalfanger A/S Vestfold, Sandefjord

57

ds A. W. SØRLLE

Hvalbåt

212 brt

24.11.1924

Hvalfanger A/S Vestfold, Sandefjord

58

ds BUSEN 4

Hvalbåt

263 brt

04.08.1925

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

59

ms KALDNES

Taubåt

29 brt

1920

A/S Kaldnes mek. Verksted, Tønsberg

60

ds TOYO MARU NO 3

Hvalbåt

213 brt

17.03.1925

Toyo Hogei K. K., Shimonoseki, Japan

61

ds BUSEN 5

Hvalbåt

263 brt

28.08.1925

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

62

ds BUSEN 6

Hvalbåt

263 brt

11.09.1925

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

63

ds BUSEN 7

Hvalbåt

263 brt

28.11.1925

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

64

ds FØIK

Hvalbåt

265 brt

24.09.1925

Hvalfanger A/S Vestfold, Sandefjord

65

ds ALEXANDER LANGE

Hvalbåt

213 brt

08.10.1925

Hvalfangerselskapet Sydhavet, Sandefjord

66

ms

Vannbåt

35’

1925

A/S South Atlantic (L. Bruun), Tønsberg

67

ds GRANADA

Hvalbåt

221 brt

22.03.1926

Cia. Ballenera del Ecuador Ltda., Guayaquil, Ecuador

68

ds LANZA

Hvalbåt

221 brt

27.03.1926

Cia. Ballenera del Ecuador Ltda., Guayaquil, Ecuador

69

ds BUSEN 7

Hvalbåt

264 brt

23.10.1926

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

70

ds STAR X

Hvalbåt

221 brt

29.08.1927

Hvalfanger A/S Rosshavet, Sandefjord

71

ms

Taubåt

32.5 ft

06.09.1926

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

72

ms

Taubåt

32.5 ft

18.09.1926

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

73

ds SAMSON I

Hvalbåt

279 brt

25.10.1927

Hvalfanger A/S Vestfold, Sandefjord

74

ds HERKULES

Hvalbåt

279 brt

18.11.1927

Hvalfangerselskapet Sydhavet, Sandefjord

75

ms

Taubåt

32,5’

1927

Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

76

ms JUNIOR

Taubåt

32,5’

1929

A/S Kaldnes mek. Verksted, Tønsberg

77

ms ØSCO

Tankbåt

219 brt

17.12.1928

A/S Østlandske Petroleums Kompagni, Oslo

78

ds SKUDD 1

Hvalbåt

247 brt

26.07.1929

Hvalfanger A/S Skytteren, Tønsberg

79

ds SKUDD 2

Hvalbåt

247 brt

09.08.1929

Hvalfanger A/S Skytteren, Tønsberg

80

ds HEKTOR 1

Hvalbåt

247 brt

09.09.1929

A/S Hektor (N. Bugge), Tønsberg

81

ds HEKTOR 2

Hvalbåt

247 brt

01.10.1929

A/S Hektor (N. Bugge), Tønsberg

82

ds HEKTOR 6

Hvalbåt

315 brt

30.10.1929

A/S Hektor (N. Bugge), Tønsberg

83

ds STAR XIX

Hvalbåt

249 brt

17.07.1930

Hvalfanger A/S Rosshavet, Tønsberg

84

ds STAR XX

Hvalbåt

249 brt

30.07.1930

Hvalfanger A/S Rosshavet, Tønsberg

85

Ø. P. C. 2

Tanklekter

62,4’

02.04.1930

A/S Østlandske Petroleums Kompagni, Oslo

86

Ø. P. C. 3

Tanklekter

62,4’

02.04.1930

A/S Østlandske Petroleums Kompagni, Oslo

87

ds HEKTOR 8

Hvalbåt

320 brt

25.09.1930

A/S Hector (N. Bugge), Tønsberg

88

ds GUN 9

Hvalbåt

256 brt

25.10.1930

Hvalfanger A/S Africa,Tønsberg

89

ds THORFJELL

Hvalbåt

313 brt

01.10.1934

Bryde & Dahls Hvalfangerselskap, Sandefjord

90

ms PUKKEN

Lekter

69 brt

12.12.1934

Fosdalens Bergverks A/S, Steinkjær

91

ds ENTUZIAST

Hvalbåt

260 brt

07.01.1932

Sojusmorsverpram, Leningrad, USSR

92

ds AVANTGARD

Hvalbåt

260 brt

11.02.1932

Sojusmorsverpram, Leningrad, USSR

93

ds TRUDFRONT

Hvalbåt

260 brt

27.02.1932

Sojusmorsverpram, Leningrad, USSR

94

ds TIJGERBERG

Hvalbåt

314 brt

17.08.1935

Kerguelen Whaling & Sealing Co. Ltd, Cape Town, Sør-Afrika

95

ds GOS VI

Hvalbåt

264 brt

16.09.1935

Hvalfangerselskapet Pelagos A/S, Tønsberg

96

ds GOS VII

Hvalbåt

264 brt

10.10.1935

Hvalfangerselskapet Pelagos A/S, Tønsberg

97

ds GOS VIII

Hvalbåt

351 brt

26.09.1936

Hvalfangerselskapet Pelagos A/S, Tønsberg

98

ds HELIER I

Hvalbåt

351 brt

01.10.1936

St.Helier, Shipowners Ltd (Tønsberg Hvalfangeri), Tønsberg

99

ds ODBERG

Hvalbåt

351 brt

22.10.1936

Kerguelen Whaling & Sealing Co. Ltd, Cape Town, Sør-Afrika

100

ds FAGERHEIM

Stykkgods

1.590 brt

01.02.1938

D/S A/S Fagerheim, Tønsberg

101

ds GOS IX

Hvalbåt

366 brt

17.08.1937

Hvalfangerselskapet Pelagos A/S., Tønsberg

102

ds SIGFRA

Hvalbåt

365 brt

21.09.1937

Christian Salvesen & Co. Ltd, Leith, Scotland

103

ds SIMBRA

Hvalbåt

365 brt

12.10.1937

Christian Salvesen & Co. Ltd, Leith, Scotland

104

ds TELL

Stykkgods

1.349 brt

31.05.1938

Cie de Navigation Mixte Marseille, Marseille

105

ds HARPEFJELL

Stykkgods

1.333 brt

04.01.1939

A/S Rudolf (Olsen & Ugelstad), Oslo

106

mt MYKEN

Tankbåt

788 brt

06.01.1940

Simonsen & Astrup, Oslo

107

ds BISCAYA

Stykkgods

1.323 brt

26.07.1939

Fearnley & Eger, Oslo

108

ds ANNIK

Stykkgods

1.333 brt

06.12.1940

Stener S Muller’s Rederi A/S, Bergen

109

ms MOSBAY
(Levert som KALDNES)

Kjøleskip

3.549 brt

17.10.1941

(A/S Mosvold Shipping Co. (Martin Mosvold), Farsund).
Die Kriegsmarine

110

ms MOSSTRAND
(Levert som SPERRBRECHER 26)

Kjøleskip

3.549 brt

05.07.1943

(A/S Mosvold Shipping Co. (Martin Mosvold), Farsund).
Die Kriegsmarine

111

ds KOS 24
(Levert som SEETEUFEL)

Hvalbåt

552 brt

06.09.1940

A/S Kosmos (Anders Jahre), Sandefjord
Die Kriegsmarine, Kiel, Tyskland

112

ds NORDWIND

Hvalbåt

547 brt

06.06.1941

Die Kriegsmarine, Kiel, Tyskland

113

ds SEELÖWE

Hvalbåt

547 brt

01.07.1941

Die Kriegsmarine, Kiel, Tyskland

114

ds ESTORO

Stykkgods

1.920 brt

10.05.1947

Bj. Ruud Pedersen, Oslo

115

ds ESITO

Stykkgods

1.966 brt

27.01.1948

Bj. Ruud Pedersen, Oslo

116

ds FALKLAND

Hvalbåt

547 brt

20.01.1942

Die Kriegsmarine, Kiel, Tyskland

117

ds CORONEL

Hvalbåt

547 brt

21.05.1942

Die Kriegsmarine, Kiel, Tyskland

118

ds GALLIPOLI

Hvalbåt

745 brt

16.12.1942

Die Kriegsmarine, Kiel, Tyskland

119

ds NARVIK

Hvalbåt

745 brt

18.04.1943

Die Kriegsmarine, Kiel, Tyskland

120

ds PENANG

Hvalbåt

745 brt

24.09.1943

Die Kriegsmarine, Kiel, Tyskland

121

ds JAN MAYEN

Hvalbåt

745 brt

08.02.1945

Die Kriegsmarine, Kiel, Tyskland

122

ds NORSEL
(Sjøsatt som LYNGDALSFJORD, levert som tråler fra Flensburger Schiffsbau, Flensburg, Tyskland)

Taubåt

592 brt

1949

(Die Kriegsmarine, Kiel, Tyskland)
Nordfisk A/S, Tromsø

123

ms RINGDRUDE

Kjøleskip

3.214 brt

14.06.1949

Olav Ringdal, Oslo

124

ds GOS X

Hvalbåt

593 brt

22.11.1947

Hvalfangerselskapet Pelagos A/S, Tønsberg

125

ds GOS XI

Hvalbåt

593 brt

22.06.1948

Hvalfangerselskapet Pelagos A/S, Tønsberg

126

ds KREPS

Hvalbåt

481 brt

25.11.1948

Hvalfangerselskapet Antarctic A/S, Tønsberg

127

ds GOS XII

Hvalbåt

481 brt

20.12.1948

Hvalfangerselskapet Pelagos A/S, Tønsberg

128

ms ALVDAL

Kjøleskip

3.205 brt

02.05.1950

A/S Moltzaus Tankrederi, Oslo

129

ds BUSEN 3

Hvalbåt

481 brt

06.09.1949

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

130

ds BUSEN 4

Hvalbåt

481 brt

01.10.1949

A/S Tønsberg Hvalfangeri, Tønsberg

131

ds GOS II

Hvalbåt

498 brt

05.09.1950

Hvalfangerselskapet Pelagos A/S, Tønsberg

132

ds GOS IV

Hvalbåt

498 brt

12.10.1950

Hvalfangerselskapet Pelagos A/S, Tønsberg

133

ms THALATTA

Stykkgods

5.168 brt

14.06.1951

Wilh. Wilhelmsen, Tønsberg

134

ms TENERIFFA

Stykkgods

5.150 brt

23.04.1952

Wilh. Wilhelmsen, Tønsberg

135

mt ELISABETH KNUDSEN

Tankskip

11.609 brt

20.06.1953

Knut Knudsen OAS, Haugesund

136

mt THORSØRN

Tankskip

11.693 brt

06.04.1954

A/S Ørnen (Thor Dahl), Sandefjord

137

mt VITORIA
(Sjøsatt som ANTARCTIC)

Tankskip

11.644 brt

13.04.1955

Iberian Tankers Co., Monrovia, Liberia
(Hvalfangerselskapet Antarctic A/S, Tønsberg)

138

mt TORE KNUDSEN

Tankskip

11.920 brt

04.01.1956

Knut Knudsen OAS, Haugesund

139

ms TERRIER

Stykkgods

5.288 brt

23.11.1954

Wilh. Wilhelmsen, Tønsberg

140

tt BEAUFORT

Tankskip

12.373 brt

18.03.1957

D/S A/S Avenir, Skibs-A/S Beaufort, Skibs-A/S Beaulieu, Skibs-A/S Beaumont & Skibs-A/S Seattle
(Biørn Biørnstad & Co.), Moss

141

tt BEAUMONT

Tankskip

13.895 brt

14.03.1958

D/S A/S Avenir, Skibs-A/S Beaufort, Skibs-A/S Beaulieu, Skibs-A/S Beaumont & Skibs-A/S Seattle
(Biørn Biørnstad & Co.), Moss

142

mt BUCCAMAR

Tankskip

11.782 brt

23.12.1958

Carl Olsens Tankrederi A/S (A. Hiltveit & F. Hjardemaal), Arenda

143

ms TORONTO

Stykkgods

5.557 brt

27.08.1956

Wilh. Wilhelmsen, Tønsberg

144

ms NORDLAND

Malmskip

10.707 brt

11.09.1958

A/S Vesteraalens D/S-selskap, Stokmarknes

145

ms TØNSBERG

Stykkgods

10.171 brt

30.06.1960

Wilh. Wilhelmsen, Tønsberg

146

ts HAVBJØRN

Obo

18.483 brt

28.01.1960

A/S Meyer’s Tankrederi (P. Meyer), Oslo

147

ts TROLLHEIM

Malmtanker

18.612 brt

08.02.1961

Hjalmar Bjørge, Oslo

148

tt BEAU

Tankskip

18.417 brt

07.02.1962

D/S A/S Avenir, Skibs-A/S Beaufort, Skibs-A/S Beulieu, Skibs-A/S Beumont & Skibs-A/S Seattle (Biørn Biørnstad & Co.), Moss

149

ms JARABELLA

Bulkskip

13.173 brt

01.04.1963

A/S Kosmos (Anders Jahre), Sandefjord

150

ms MORGANA

Bulkskip

10.162 brt

13.07.1961

Thorvald Berg, Tønsberg

151

ms BELTANA

Bulkskip

10.165 brt

12.04.1962

Skibs-A/S Oiltank (G. Vefling), Tønsberg

152

ms RØST

Pass.-last

478 brt

09.06.1959

A/S Vesteraalens D/S-selskap, Stokmarknes

153

ms BORGEN

Marinefartøy

 

1960

Den Norske Marine, Horten

154

ms MARITA

Bulkskip

10.163 brt

15.09.1962

Thorvald Berg, Tønsberg

155

ms BESSEGGEN

Stykkgods

7.408 brt

20.12.1962

Rederi Storeggen A/S (Chr. Østberg), Oslo

156

ms RONDEGGEN

Stykkgods

7.409 brt

11.07.1963

Rederi Storeggen A/S (Chr. Østberg), Oslo

157

ms WESTBULK

Bulkskip

18.452 brt

17.01.1964

Johan Haganes Aalesund

158

ms VIKING I

Bilferge

3.608 brt

22.04.1964

Otto Thoresen Shipping Co. A/S, Oslo

159

ms FRIGG

 

350 brt

15.04.1964

Ingeniør F. Selmer, Oslo

160

ms VIKING II

Bilferge

3.611 brt

08.07.1964

Otto Thoresen Shipping Co. A/S, Oslo

161

ms FERNLEAF

Bulkskip

13.458 brt

12.12.1964

Fearnley & Eger, Oslo

162

ms JACARA

Bulkskip

13.313 brt

21.02.1965

Anders Jahre, Sandefjord

163

ms JAWAGA

Bulkskip

13.313 brt

12.06.1965

Anders Jahre, Sandefjord

164

ms JALANTA

Bulkskip

13.313 brt

16.12.1965

Anders Jahre, Sandefjord

165

ms FERNGROVE

Bulkskip

13.458 brt

23.09.1965

Fearnley & Eger, Oslo

166

ms BRETAGNE

Stykkgods

1.340 brt

09.03.1966

Fred Olsen & Co., Oslo

167

ms BRILLIANT

Stykkgods

1.341 brt

24.05.1966

Fred Olsen & Co., Oslo

168

ms BOURGOGNE

Stykkgods

1.341 brt

29.06.1966

Fred Olsen & Co., Oslo

169

ms BALTIQUE

Stykkgods

1.340 brt

20.07.1966

Fred Olsen & Co., Oslo

170

ms VÅGAN

Stykkgods

1.337 brt

11.10.1966

A/S Vesteraalens D/S-selskap, Stokmarknes

171

ms SENJA

Stykkgods

1.337 brt

29.22.1966

A/S Vesteraalens D/S-selskap, Stokmarknes

172

ms NORDKYN

Stykkgods

1.337 brt

19.01.1967

A/S Vesteraalens D/S-selskap, Stokmarknes

173

ms ESTRID

Bulkskip

15.810 brt

15.03.1967

D/S Torm A/S, København, Danmark

174

ms RAGNHILD

Bulkskip

15.810 brt

28.06.1967

D/S Torm A/S, København, Danmark

175

ms FERNGULF

Bulkskip

13.731 brt

12-1967

Fearnley & Eger, Oslo

176

ms GYDA

Bulkskip

15.810 brt

29.09.1967

D/S Torm A/S, København, Danmark

177

ms JANETTA

Bulkskip

13.388 brt

28.03.1968

Anders Jahre, Sandefjord

178

ms BEL-HUDSON
(Sjøsatt som BELVENI)

Bulkskip

15.543 brt

15.08.1968

John Hudson Fuel & Shipping Ltd, London, England
(Georg Vefling, Tønsberg)

179

ms BRIGIT MÆRSK

Bulkskip

15.850 brt

30.11.1968

A/S D/S Svendborg (A. P. Møller), København, Danmark

180

ms BELLA MÆRSK

Bulkskip

15.850 brt

01.03.1969

D/S af 1912 A/S (A. P. Møller), København, Danmark

182

ms HÖEGH MIRANDA

Bulkskip

15.744 brt

24.09.1968

A/S Atlantica (Leif Höegh & Co.), Oslo

183

ms HÖEGH MISTRAL

Bulkskip

15.744 brt

17.12.1969

A/S Atlantica (Leif Höegh & Co.), Oslo

184

ms TROLL FOREST

Bulkskip

20.222 brt

09.07.1970

Wilh Wilhelmsen, Tønsberg

185

ms ONDINE

Bulkskip

15.841 brt

24.09.1970

Union Industrielle et Maritime, Dunkirk

186

ms CAPE RACE

Bulkskip

14.885 brt

28.01.1971

Lyle Shipping Co Ltd., Glasgow

187

ms BARON BELHAVEN

Bulkskip

14.885 brt

31.03.1971

H. Hogarth & Sons Ltd, Ardrossan, Scotland

188

ms PENERF

Bulkskip

15.836 brt

22.06.1971

Cie. Havraise et Nantaise Peninsulaire, Dunkirk, Frankrike

189

ms PENHIR

Bulkskip

15.836 brt

23.09.1971

Cie. Havraise et Nantaise Peninsulaire, Dunkirk, Frankrike

190

ms GERD

Bulkskip

16.017 brt

09.12.1971

D/S Torm A/S, København, Danmark

191

ms KRISTINA

Bulkskip

16.018 brt

29.02.1972

D/S Torm A/S, København, Danmark

192

ms ASLAUG

Bulkskip

16.018 brt

16.05.1972

D/S Torm A/S, København, Danmark

193

ms MAERSK COMMANDER

Bulkskip

15.871 brt

09.09.1972

The Mærsk Co. Ltd (A. P. Møller), London, England

194

ms MAERSK CAPTAIN

Bulkskip

15.871 brt

07.12.1972

The Mærsk Co. Ltd (A. P. Møller), London, England

195

ms MAERSK CADET

Bulkskip

15.871 brt

30.03.1973

The Mærsk Co. Ltd (A. P. Møller), London, England

196

mt GUDRUN MAERSK

Tankskip

19.922 brt

15.09.1973

A. P. Møller, Svendborg, Danmark

197

mt GUNVOR MAERSK

Tankskip

19.922 brt

13.12.1973

A/S D/S Svendborg & D/S af 1912 A/S, København, Danmark

198

mt GJERTRUD MAERSK

Tankskip

19.922 brt

28.03.1974

A/S D/S Svendborg & D/S af 1912 A/S, Romø, Danmark

199

 

 

 

 

 

200

mt GRETE MAERSK

Tankskip

19.922 brt

03.07.1974

A/S D/S Svendborg & D/S af 1912 A/S, Dragør, Danmark

201

mt VARANGER

Tankskip

21.284 brt

13.11.1974

Westfal-Larsen & Co A/S, Bergen

202

mt FINNANGER

Tankskip

21.267 brt

20.03.1975

Westfal-Larsen & Co A/S, Bergen

203

mt JANE MAERSK

Tankskip

33.081 brt

23.09.1975

A/S D/S Svendborg & D/S af 1912 A/S, Rageleje, Danmark

204

mt JESSIE MÆRSK

Tankskip

33.081 brt

01.03.1976

A. P. Møller, Aarhus, Danmark

205

mt JAKOB MAERSK

Tankskip

33.081 brt

21.06.1976

A/S D/S Svendborg & D/S af 1912 A/S, Haderslev, Danmark

206

mt JEPPESEN MAERSK

Tankskip

33.081 brt

22.11.1976

A/S D/S Svendborg & D/S af 1912 A/S, Dragør, Danmark

207

mt JESPER MAERSK

Tankskip

33.072 brt

30.10.1978

Arnold Mærsk McKinney Møller, Dragør, Danmark

208

mt LANGFONN

Tankskip

33.746 brt

02.05.1977

Sigval Bergesen, Stavanger

209

ms NARA

Stykkgods, konteiner

16.833 brt

01.12.1977

Cie. Maritime des Chargeurs Reunis, Dunkirk, Frankrike

210

ms VILLE DE BORDEAUX

Stykkgods, konteiner

16.893 brt

17.03.1978

Navales et Comerciale Havraise Penin, Dunkirk, Frankrike

211

ms CONCORDIA STAR

Stykkgods, konteiner

10.544 brt

01.09.1977

Christian Haaland, Haugesund

212

ms BARBER TØNSBERG

RoRo

22.069 brt

04.07.1979

Wilh. Wilhelmsen, Tønsberg

213

ms CONCORDIA SUN

Stykkgods, konteiner

10.472 brt

18.12.1979

Christian Haaland, Haugesund

214

ms RIO BABAHOYO

Kjøleskip

6.976 brt

21.08.1980

Flota Bananera Ecuatoriana, Guayaquil, Ecuador

215

mt HYDRO
(Skrog til Trosvik Verkstad A/S, Brevik)

Tankskip

4.997 brt

9.1980

Hydroship A/S (Norsk Hydro A/S), Oslo.

216

ms SKANDI FJORD

Brønnstimulerings-fartøy

3.254 brt

03.03.1983

K/S D/S District Supply I, Bergen

217

ms DYVI SWAN

Tungløftskip,
nedsenkbart

19.216 brt

15.09.1981

K/S Dyvi Swan A/S (Jan-Erik Dyvi), Oslo

218

ms DYVI TERN

Tungløftskip,
nedsenkbart

19.216 brt

26.02.1982

K/S Dyvi Swan A/S (Jan-Erik Dyvi), Oslo

219

ROSS ISLE

Boreplattform

 

1982

Ross Drilling (A/S Rosshavet), Tønsberg

220

mt TÄRNFJORD

Kjemikalietanker

12.883 brt

1984

Sven Olaf Kristensson, Donsö, Sverige

221

mt DUTCH MARINER

Kjemikalietanker

2.183 brt

8-1986

Tankvaart Dordrecht BV (Gebr. Broere), Dordrecht, Nederland

 

ms ARLAN
(Skrog til Oskarshamns Varv A/B, Oskarshamn, Sverige)

Ferge

230 brt

1990

Sverige

 

ms H. U. SVERDRUP II
(Skrog til SIMEK, Flekkefjord)

Forskningsfartøy

1.387 brt

 

Den Norske Stat

228

ms GERD VIKING
(Skrog til BMV Laksevaag-Mjellem & Karlsen, Bergen)

Supply

2.650 brt

7-1991

K/S Gerd Viking  (Viking Supply Ships A/S), Stavanger

 

ms VESTFOLD
(Skrog til Trønderverftet, Hommelvik)

Ferge

8.383 brt

27.03.1991

Gogstad A/S (Bastøfergen ved Jan Walle), Sandefjord

 

ms TRONDHEIM
(Skrog til Brattvaag Skipsverft, Brattvaag)

 

3.418 brt

17.12.1992

Fosen Trafikklag A/S, Trondheim

 

ms LAPPONIAN REEFER
(Skrog til Aukra Industrier, Aukra. Underkontrakt fra Kværner Kleven, Ulsteinvik via Langsten, Vestnes)

Kjøleskip

7.844 brt

07.02.1992

Snow Fox Reefer Ltd, Nassau, Bahamas

 

ms BOTHIAN REEFER
(Skrog til Aukra Industrier, Aukra. Underkontrakt fra Kværner Kleven, Ulsteinvik via Langsten, Vestnes)

Kjøleskip

7.944 brt

12-1992

Tundra Nordic Ltd, Monrovia, Liberia