Fortsett til innholdet. | Gå til navigasjonen

Seksjoner
Personlige verktøy
Logg inn
Om foreningen

Norsk Skipsfartshistorisk Selskap

    • 1700 medlemmer
    • syv lokalforeninger med regelmessige møter
    • tidsskriftet SKIPET 4 ganger i året
    • eier unik fotosamling
Vårt magasin

Files in English

You may find files on our website intelligible to English users.

 

Warbuilt - MMS 110 foot class

MMS 140 foot class

Escort trawlers to Scandinavia

German vessels to Norway 1945/46

 

mv FJALIR (1939) was the former German Kondor

 
Du er her: Forside Skipsbygging Stålskipsverft Framnæs Mek Verksted, Sandefjord

Framnæs Mek Verksted, Sandefjord

Her er byggelisten for skipsbyggingen på Framnæs i Sandefjord fra Rødsverven til AS FRamnæs Mek Verksted.

Utarbeidet av Steffen Onsøien, Per Sundfær m fl

 

For historien til verftet på Framnæs, trykk her

RØDSVÆRVEN, FRAMNÆS, SANDEFJORD (1842-1878)
FRAMNÆS SKIBSVÆRFT, SANDEFJORD (1878-1892)
FRAMNÆS MEK. VERKSTED, SANDEFJORD (1892-1898)
A/S FRAMNÆS MEK. VERKSTED, SANDEFJORD (1898–1986)

Forklaring: bk= bark, brg= brigg, sk= skonnert, gal= galeas.

Bygg nr:

Navn

Skipstype

Tonn /
lengde / kapasitet

Levert

Rederi

 

bk FORTUNA

Seilskip

173 kl

1842

Søren L. Christensen, Sandefjord

 

bk HAVFRUEN

Seilskip

205,5 kl

1846

Søren L. Christensen & Thor Thoresen, Tjøme

 

bk FREYA

Seilskip

183,5 kl

1848

Søren L. Christensen, Sandefjord

 

bk OTILIA

Seilskip

222 kl

1850

Søren L. Christensen, Sandefjord

 

bk OCEAN

Seilskip

222 kl

1852

Søren L. Christensen, Sandefjord

 

brg CHARLES NAPIER

Seilskip

73 kl

1854

Søren L. Christensen, Sandefjord

 

bk KRONPRINDS CARL

Seilskip

267 kl

1856

Søren L. Christensen, Sandefjord

 

brg UNITA

Seilskip

123 kl

Sjøsatt 05.10.1872

P. A. Grøn, M Grøn, Ebbesen m. fl., Sandefjord

 

bg THONETTA

Seilskip

75 kl

Sjøsatt 13.12.1872

Petter Andersen, snekker, Sandefjord

 

bg JOANCHAS

Seilskip

69 kl

Sjøsatt 23.05.1873

Andersen, Tveitan, Sandefjord

 

bk SKIRINGSSAL

Seilskip

160 kl

Sjøsatt 16.10.1873

Ole Andersen og Jean B. Linaae, Sandefjord

 

bk GALLIS

Seilskip

150 kl

Sjøsatt 11.12.1873

J. M. Osmundsen m. fl. Sandefjord

 

bg AARVAK

Seilskip

71,5 kl

1874

Ole Nielsen m. fl. Sandefjord

1

sk SLEIPNER

Seilskip

120 brt

1868

Otilie Christensen, Sandefjord

2

sk FREMAD

Seilskip

122 brt

1871

Christen Christensen, Sandefjord

3

sk FREDRIKKE

Seilskip

86 brt

1869

Christen Christensen, Sandefjord

4

bg NORNEN

Seilskip

215 brt

1870

P. A. Grøn, Sandefjord

5

gal RAP

Seilskip

63 brt

1872

Christen Christensen, Sandefjord

6

brk GRANEN

Seilskip

266 brt

1873

Christen Christensen, Sandefjord

7

bg OCEAN

Seilskip

222 brt

1875

P. A. Grøn, Sandefjord

8

bk MAGNAT

Seilskip

659 brt

1877

A. F. Klaveness & Co., Sandefjord

9

bk HAVFRUEN

Seilskip

643 brt

1880

A. F. Klaveness & Co., Sandefjord

10

bk FRAMNÆS

Seilskip

712 brt

1879

Christen Christensen og J. M. Bryde, Sandefjord

11

bk AUGUSTA

Seilskip

852 brt

1881

A. F. Klaveness & Co., Sandefjord

12

ds JASON

Seilskip med hjelpemaskin, selfanger

494 brt

Sjøsatt 24.10.1881

Christen Christensen, Framnæs, Sandefjord

13

ds ELIDA

Seilskip med hjelpemaskin, selfanger

220 brt

Sjøsatt 03.03.1883

Christen Christensen, Framnæs, Sandefjord

14

ds HERTHA

Seilskip med hjelpemaskin, selfanger

253 brt

1884

Christen Christensen, Framnæs, Sandefjord

15

ds FORTUNA

Seilskip med hjelpemaskin, selfanger

165 brt

1885

Christen Christensen, Framnæs, Sandefjord

15A

ds FARRIS II

Passasjertrafikk
på Farris

146 brt

8-1996

Larvik D/S Aktieselskab (T Andersen), Larvik

16

sk ESKIMO (kjent som Norges første bottlenosefanger)

Seilskip

110 brt

1882

Chr. Christensen, Framnæs og "Fisken" (Svend Foyn), Tønsberg

17

sk GUGNER

Seilskip

62 brt

1883

Svend Foyn m. fl. (Alf Monsen), Tønsberg

18

sk HAABET

Seilskip

65 rt

1883

Svend Foyn, Tønsberg

19

Dok nr. 1

Flytedokk

Løfteevne: 500-600 tonn / 100' x 56' x 8' (ft)

10.1884

Christen Christensen, Framnæs, Sandefjord

20

 

Flytedokk

Løfteevne: 500-600 tonn / 100' x 56' x 8' (ft)

1886

Christen Christensen, Framnæs, Sandefjord

21

Dok nr. 2

Flytedokk

Løfteevne: 500-600 tonn / 145' x 56' x 24'

10.1888

Nylands Verksted, Kristiania

22

ds BALTO

Stykkgods

463 brt

1889

D/S A/S National (Chr. Torbjørnsen), Kristiania

23

ds RAVNA

Stykkgods

465 brt

1889

D/S A/S National (Chr. Torbjørnsen), Kristiania

24

ds NORDPOLEN

Stykkgods

499 brt

Sjøsatt 07.08.1890

D/S Meier, Kristiania

25

ds VERITAS

Stykkgods

494 brt

1891

Thorvildsen, Tvedestrand.

26

bk FORTUNA

Seilskip

1.366 brt

1892

Skibs-A/S Fortuna (Johan Bryde), Sandefjord

27

VIKING

Vikingskip

75’

1893

Magnus Andersen, Kristiania

28

LEIV ERIKSØN

Vikingskip

75’

29.06.1893

N. M. Kødt, København, Danmark

29

ds GODTHAAP

Stykkgods

237 brt

31.07.1898

Den Kongelige Grønlandske Handel, København, Danmark

30

ds FRAMNÆS

Pass.-last

146 brt

08.08.1896

Larvik D/S A/S (Thøger Andresen), Larvik)

31

ds HEIM

Stykkgods

1.195 brt

07.1898

And. Jacobsen, Kristiania

32

ds DAGGRY

Stykkgods

1.206 brt

1898

A/S Daggry (John P. Pedersen & Søn, Staubø), Tvedestrand

 

ds PRØVEN

Barkasse

40’

1893

Christen Christensen, Framnæs, Sandefjord

 

sk FELIX

Seilskip

300 brt

1895

P. A. Grøn, Sandefjord

33

ds RAUM

Stykkgods

1.245 brt

7-1899

And. Jacobsen, Kristiania (Oslo).

34

ds PRIMA

Stykkgods

1.233 brt

10-1899

AS Prima (Chr. Nielsen & Co.), Larvik

35

ds TOLV

Stykkgods

1.194 brt

5-1900

And. Jacobsen, Kristiania

37

ds ST. OLAV

Stykkgods

 

7-1901

D/S A/S St. Olaf (Brødrene Biørnstad), Sarpsborg

38

ds BARBRO

Stykkgods

908 brt

10-1901

A/S Barbro (Brødrene Biørnstad), Kristiania

39

ds BRIGTHON

Stykkgods

1.129 brt

4-1902

A/S D/S Brighton (A. F. Klaveness & Co.), Sandefjord

40

ds ØRNEN

Hvalbåt

103 brt

3-1902

AS Ørnen (Chr. Christensen), Sandefjord

41

ds SUDERØY

Hvalbåt

110 brt

5-1902

Peder Bogen, Sandefjord

42

ds SANGSTAD

Stykkgods

1.393 brt

3-1903

A. F. Klaveness & Co., Sandefjord

43

ds PRIMULA

Stykkgods

1.390 brt

5-1903

Ludvig Castberg, Kristiania

44

ds JOSEPH DI GIORGIO

Stykkgods,
fruktbåt

1.259 brt

6-1903

A/S Joseph di Giorgio (Bernhard Hanssen), Flekkefjord

45

ds LABOREMUS

Stykkgods

594 brt

1903

O. A. Lindvig, Kragerø

46

ds STANDARD

Stykkgods

1.420 brt

1904

Bull & Gjertsen, Tønsberg

47

ds REX

Stykkgods

677 brt

1903

A. O. Lindvig, Kragerø

48

ds VIKING

Stykkgods

1.420 brt

5-1904

A/S Viking (Danielsen & Peder Johannessen), Tønsberg

49

ds HAUKEN

Hvalbåt

120 brt

1904

Christen Christensen

50

SPIR

Stykkgods

1.417 brt

1904

A/S Spir (Hjalmar Siegwarth), Kristiania

51

ds FORTUNA

Hvalbåt

164 brt

1904

Cia. Argentina de Pesca, Buenos Aires, Argentina

52

HELLIK

Stykkgods

1.198 brt

5-1905

D/S A/S Hellik & Hjarrand (Brødrene Biørnstad), Kristiania

53

ds HJARRAND

Stykkgods

869 brt

6-1905

D/S A/S Hellik & Hjarrand (Brødrene Biørnstad), Kristiania

54

ds SKRAMSTAD

Stykkgods

1.400 brt

1904

A/S D/S Skramstad (A. F. Klaveness & Co.), Sandefjord

55

VARG

Stykkgods

1.400 brt

1905

A/S Varg (Peder Johannessen), Tønsberg

56

ds ALMINRANTE MONTE

Hvalbåt

123 brt

7-1905

Sociedad Ballanero Magellanes (A. Andersen, Sandar), Punta Arenas, Chile

57

ds ROSITA

Hvalbåt

166 brt

1905

Cia. Argentina de Pesca, Buenos Aires, Argentina

58

ds STANDARD

Stykkgods

1.461 brt

1906

Bull & Gjertsen, Tønsberg

59

ds SOLSTAD

Stykkgods

1.465 brt

1906

Klaveness Dampskibsselskab A/S (A. F. Klaveness & Co.), Sandefjord

60

ds SKJALM

Stykkgods

1.485 brt

1906

J. A. Larsen, Skien

61

ds VESTFOLD

Stykkgods

1.883 brt

1907

A/S Vestfold (Peder Johannessen), Tønsberg

62

ds ALMINRANTE VALENZUELA

Hvalbåt

141 brt

10-1906

Sociedad Ballanero Magellanes (A. Andersen, Sandar), Punta Arenas, Chile

63

ds SVIP

Hvalbåt

126 brt

10-1906

A/S Nor (Chr. Christensen), Sandefjord

64

ds ALMINRANRE UTRIBE

Hvalbåt

126 brt

9-1906

Sociedad Ballanero Magellanes (A. Andersen, Sandar), Punta Arenas, Chile

65

ds NICOLAS CUNEO

Stykkgods,
fruktbåt

1.051 brt

4-1907

D/S A/S Avance (Bernhard Hanssen), Flekkefjord

66

ds VINCENZO DI GIORGIO

Stykkgods,
fruktbåt

1.053 brt

6-1907

A/S Vincenzo di Giorgio (Adolph Halvorsen), Bergen

67

ds GRIB

Hvalbåt

140 brt

9-1907

A/S Ørnen (Chr. Christensen), Sandefjord

68

ds FRITHJOF

Hvalbåt

125 brt

5-1907

Shetland Hvalfangerselskap A/S (Chr. Nielsen & Co.), Larvik

69

ds RAVN

Hvalbåt

133 brt

3-1908

A/S Pacific (Christen Christensen), Sandefjord

70

ds JOSE

Stykkgods,
fruktbåt

1.522 brt

3-1908

D/S A/S Vestindien (Berhard Hanssen), Flekkefjord

71

ds KARL

Hvalbåt

138 brt

10-1907

Cia. Argentina de Pesca, Buenos Aires, Argentina

72

ds HUVIK II

Ferge

40’

6-1908

Anton Johanson, Sandar

73

ds ERLING

Hvalbåt

122 brt

4-1908

Erling Lund, Oslo

74

ds RONASHILL

Hvalbåt

121 brt

5-1908

Shetland Hvalfangerselskap A/S (Chr. Nielsen & Co.), Larvik

75

ds JASON

Bergningsbåt

295 brt

10-1908

A/S Salvator, Bergen

76

ds SAN SEBASTIAN

Stykkgods

306 brt

9-1908

Otto Thoresen, Oslo

77

ds FRIG

Hvalbåt

128 brt

10-1908

Peder Bogen & P. Mikkelsen, Sandefjord

78

ds FREY

Hvalbåt

128 brt

10-1908

Peder Bogen & P. Mikkelsen, Sandefjord

79

ds PENGUIN

Hvalbåt

169 brt

9-1909

Hvalfangerselskapet Ocean A/S (Chr. Nielsen & Co.), Larvik

80

ds PELICAN

Hvalbåt

168 brt

10-1909

Hvalfangerselskapet Ocean A/S (Chr. Nielsen & Co.), Larvik

81

ds HAVØRN

Hvalbåt

121 brt

9-1910

A/S Ørnen (Chr. Christensen), Sandefjord

82

ds DON ERNESTO

Hvalbåt

221 brt

10-1910

Cia. Argentina de Pesca, Buenos Aires, Argentina

83

ds NORRØNA II

Hvalbåt

170 brt

4-1911

Hvalfanger-A/S Nøronna (P. Bogen), Sandefjord

84

ds FYR

Hvalbåt

129 brt

10-1911

Lars Christensen

85

ds DON LUIS

Hvalbåt

128 brt

11-1911

Lars Christensen

86

ds LA VICTOIRE

Hvalbåt

114 brt

12-1916

Franske Myndigheter

87

ds POLARIS

Yacht

348 brt

8-1913

Lars Christensen og de Gerlache, Sandefjord

88

ds ALMIRANTA GONI

Hvalbåt

168 brt

1-1912

Sociedad Ballanero Magellanes (A. Andersen, Sandar), Punta Arenas, Chile

89

ds TANGALANE

Hvalbåt

175 brt

10-1912

A/S Quilimane (Thøger Andresen), Larvik

90

ds PEGUENA

Hvalbåt

176 brt

10-1912

A/S Quilimane (Thøger Andresen), Larvik

91

ds OTHEM

Stykkgods

687 brt

7-1914

A/B Volo (John Myrsten), Slite, Sverige

92

ds VARD

Stykkgods

692 brt

2-1918

D/S A/S Vard (Jacobsen & Aarvold), Kristiania

93

ms LITA

Stykkgods

672 brt

4-1919

D/S A/S Laly (C. T. Gogstad), Kristiania

94

ds CISSY

Stykkgods

2.167 brt

9-1920

A/S Cissy (Torp & Wiese), Bergen

95

NAL 20

Lekter

193 brt

12-1922

Den norske Amerikalinje

96

NAL 21

Lekter

193 brt

2-1923

Den norske Amerikalinje

97

ms GURI

Lekter

219 brt

4-1923

Den norske Amerikalinje

98

ms KARI

Lekter

219 brt

7-1923

Den norske Amerikalinje

99

ds KLO

Hvalbåt

211 brt

10-1923

A/S Ørnen (Søren L. Christensen), Sandefjord

100

ds NEB

Hvalbåt

225 brt

10-1924

Aktieselskapet Congo (Søren L. Christensen), Sandefjord

101

ds HAVØRN 3

Hvalbåt

224 brt

7-1925

Søren L. Christensen, Sandefjord

102

ds GRIB

Hvalbåt

222 brt

9-1925

Søren L. Christensen, Sandefjord

103

ds HAUKEN

Hvalbåt

249 brt

9-1926

A/S Ørnen (S. L. Christensen), Sandefjord

104

ds GVAS II

Hvalbåt

249 brt

9-1926

A/S Ørnen (S. L. Christensen), Sandefjord

105

el FRAMNÆS II

Ferge

84 brt

5-1921

A/S Framnæs mek. Værksted, Sandefjord

106

ms DAVID

Taubåt

114 brt

10-1930

A/S Framnæs mek. Værksted, Sandefjord

107

ds FEMERN

Hvalbåt

257 brt

2-1932

A/S Odd (A/S Thor Dahl), Sandefjord

108

ds SYDOSTLANDET

Hvalbåt

257 brt

9-1932

A/S Thor Dahl, Sandefjord

109

ds FRAMNÄS

Stykkgods

1.000 brt

11-1931

Axel Brostrøm & Son, Göteborg, Sverige

110

ds HJALMAR WESSEL

Stykkgods

1.743 brt

7-1935

The Kelner Partington Paper Mill Ltd, Sarpsborg

111

ds BLAAUWBERG

Hvalbåt

307 brt

10-1935

The Kerguelson Sealing & Whaling (Irvin & Johnson), Cape Town, Sør-Afrika

112

ds CEDARBERG

Hvalbåt

307 brt

9-1935

The Kerguelson Sealing & Whaling (Irvin & Johnson), Cape Town, Sør-Afrika

113

ds SCOTT

Hvalbåt

305 brt

6-1936

Frango Corporation (A/S Thor Dahl), Panama

114

ds AMOS

Hvalbåt

305 brt

7-1936

Frango Corporation (A/S Thor Dahl), Panama

115

bk CHRISTIAN RADICH

Seilskip med hjelpemotor

676 brt

6-1937

Oslo Skoleskip, Oslo

116

ds KOS XIX

Hvalbåt

305 brt

9-1936

A/S Kosmos (Anders Jahre), Sandefjord

117

ds CLIFFORD

Hvalbåt

305 brt

10-1936

Frango Corporation

118

ms THORSTRAND

Kjøleskip

3.041 brt

4-1938

A/S Thorsholm (A/S Thor Dahl), Sandefjord

119

ds KLO

Hvalbåt

307 brt

8-1937

Aktieselskapet Ørnen (A/S Thor Dahl), Sandefjord

120

ds FALK

Hvalbåt

307 brt

9-1937

Aktieselskapet Ørnen (A/S Thor Dahl), Sandefjord

121

ds SYVERN

Hvalbåt

307 brt

10-1937

A/S Odd (A/S Thor Dahl), Sandefjord

122

ms THOR I

Stykkgods

2.502 brt

11-1938

Thor Dahls Hvalfangerselskap A/S (A/S Thor Dahl), Sandefjord

123

ds THORGAUT

Hvalbåt

313 brt

8-1939

Thor Dahls Hvalfangerselskap (A/S Thor Dahl), Sandefjord

124

ms JASMIN

Kjøleskip

2.956 brt

1-1940

Jasmin Operating Co. S.A. (Anders Jahre, Sandefjord). Panama

125

ms MOSHILL
(Beslaglagt av tyske myndigheter i april 1940, tilbakelevert i juni 1945)

Kjøleskip

2.959 brt

8-1940

A/S Mosvold Shipping Co. (Martin Mosvold), Farsund

126

ms CASTLEVILLE
(Beslaglagt av tyske myndigheter og døpt DARSS)

Stykkgods

6.080 brt

12-1944

D/S A/S International (A. F. Klaveness & Co. A/S, Lysaker), Oslo

127

ms FRANCISVILLE

Stykkgods

6.087 brt

2-1948

Skibs-A/S Siljestad (A. F. Klaveness & Co. A/S, Lysaker), Oslo

128

ds GAUPE
(Bygget som KAERNTEN for Die Kriegsmarine)

Hvalbåt

325 brt

2-1941

Aktieselskapet Ørnen (A/S Thor Dahl), Sandefjord

129

ds NIERN
(Bygget som NORDKAP for Die Kriegsmarine)

Hvalbåt

323 brt

5-1941

A/S Odd (A/S Thor Dahl), Sandefjord

130

ds NOR V
(Bygget som SUDETENLAND for Die Kriegsmarine, levert Den Norske stat i 1945)

Hvalbåt

323 brt

7-1941

Den Norske stat (Melsom & Melsom, Nanset), Oslo

131

ds HAUK
(Bygget som CIMBER for Die Kriegsmarine, levert A/S Ørnen i 1947)

Hvalbåt

323 brt

12-1941

A/S Ørnen (A/S Thor Dahl), Sandefjord

132

ds THORGLIMT
(Bygget som SEEWOLF for Die Kriegsmarine, levert A/S Ørnen i 1947)

Hvalbåt

323 brt

6-1942

Bryde & Dahls Hvalfangerselskap A/S (A/S Thor Dahl), Sandefjord

133

ds KRILL
(Bygget som WAAGE for Die Kriegsmarine, levert Den Norske stat i 1945)

Hvalbåt

323 brt

9-1942

Den Norske stat (A/S Pelagos (Svend Foyn Bruun), Tønsberg

134

ds ALK
(Levert til Sovjet i 1945)

Hvalbåt

323 brt

1-1943

Die Kriegsmarine

135

ds RAVN
(Bygget som ORION for Die Kriegsmarine, levert Den Norske stat i 1945)

Hvalbåt

323 brt

3-1943

Den Norske stat (Hvalfangst A/S Suderøy), Haugesund

136

ms ROSFJORD
(Levert til Sovjet i 1945)

Taubåt

566 brt

7-1944

Die Kriegsmarine

137

ms OCEAN QUEEN

Kjøleskip

2.523 brt

2-1950

A/S D/S Mathilda (Jacob Christensen), Bergen

138

ds KOS 32

Hvalbåt

511 brt

12-1947

A/S Kosmos (Anders Jahre), Sandefjord

139

ds KOS 31

Hvalbåt

511 brt

12-1947

A/S Kosmos (Anders Jahre), Sandefjord

140

ds WILFRID FEARNHEAD

Hvalbåt

530 brt

10-1948

Union Whaling Co. Ltd, Durban, Sør-Afrika

141

ds SIDNEY SMITH

Hvalbåt

530 brt

11-1948

Union Whaling Co. Ltd, Durban, Sør-Afrika

142

ms HELENA

Kjøleskip

2.529 brt

11-1950

Skibs-A/S William Hansens Rederi II (William Hansen), Bergen

143

ds THORGARD

Hvalbåt

536 brt

6-1950

Thor Dahls Hvalfanger-A/S (A/S Thor Dahl), Sandefjord

144

ds PANTER

Hvalbåt

541 brt

8-1950

Aktieselskapet Ørnen (A/S Thor Dahl), Sandefjor

145

ds GLOBE XIII

Hvalbåt

541 brt

10.1950

Hvalfangerselskapet Globus A/S (Melsom & Melsom, Nanset), Larvik

146

mt GREPA

Tankskip

9.957 brt

10-1952

Leif Erichsens Rederi A/S & D/S A/S Forto (Leif Erichsen), Bergen

147

mt EMERALD

Tankskip

9.951 brt

5-1953

Willy Oppens rederi A/S, Oslo

148

ds ENERN

Hvalbåt

548 brt

8-1951

A/S Odd, (A/S Thor Dahl), Sandefjord

149

ds FEMERN

Hvalbåt

548 brt

9-1951

A/S Odd, (A/S Thor Dahl), Sandefjord

150

mt ADDERLEY SLEIGH

Tankskip

9.941 brt

6-1954

Hvalfangerselskapet Pelagos A/S (Svend Foyn Bruun), Tønsberg

151

ds THORKILD

Hvalbåt

563 brt

9-1952

Thor Dahls Hvalfangerselskap og A/S Odd (A/S Thor Dahl), Sandefjord

152

ds THORVARD

Hvalbåt

563 brt

11-1952

Thor Dahls Hvalfangerselskap og A/S Odd (A/S Thor Dahl), Sandefjord

153

mt THORSHOV

Tankskip

10.314 brt

6-1955

Thor Dahls Hvalfangerselskap og A/S Odd (A/S Thor Dahl), Sandefjord

154

mt EUROPE

Tankskip

10.370 brt

11-1956

The Texas Comp. (Norway) A/S, Oslo

155

mt SKARAAS

Tankskip

10.331 brt

8-1957

Skips-A/S Nanset (Iver Bugge), Larvik

156

mt ØSTSKJELL

Tankskip

283 brt

6-1956

A/S Marian (Anders Jahre & Co.), Sandefjord

157

mt VESTSKJELL

Kysttanker

298 brt

12-1956

Lorentzens kysttank rederi A/S, Oslo

158

ms THORSHOPE

Stykkgods

5.758 brt

6-1958

Skibsaktieselskapet Thorsholm (A/S Thor Dahl), Sandefjord

159

ms THORSRIVER

Stykkgods

5.760 brt

5-1959

Thor Dahls Hvalfangerselskap A/S (A/S Thor Dahl), Sandefjord

160 A

ms THORSTREAM

Stykkgods

5.758 brt

6-1960

A/S Odd og A/S Ørnen (A/S Thor Dahl), Sandefjord

161 A

ms ROSS MOUNT

Stykkgods

11.006 brt

10-1962

A/S Rosshavet (Johan Rasmussen), Sandefjord

162

ms THORSDROTT

Kjøleskip

5.711 brt

4-1964

Thor Dahls Hvalfangerselskap A/S, A/S Ørnen og A/S Odd (A/S Thor Dahl), Sandefjord

163

ms ENGEY

Fiskefartøy

192 brt

6-1963

Hradfrystistødin H/F, Reykjavik, Island

164

ms BJARNI II

Fiskefartøy

239 brt

1-1964

Rødull H/F, Dalvik, Island

165

ms SULAN

Fiskefartøy

234 brt

2-1964

Leo Sigurdson, Akureyri, Island

166

ms THORSØY

Kjøleskip

5.711 brt

10-1964

Thor Dahls Hvalfangerselskap A/S, A/S Ørnen og A/S Odd (A/S Thor Dahl), Sandefjord

167

ms REYKJABORG

Fiskefartøy

336 brt

12-1964

Reykjaborg H/F, Reykjavik, Island

168

ms GOLAR FRUIT

Kjøleskip

5.715 brt

3-1965

Golarfruit Inc., New York, NY, USA (Gotaas-Larsen Inc., New York/Oslo), Monrovia, Liberia.

169

ms GOLAR TRYG

Kjøleskip

5.775 brt

9-1965

Trygve Gotaas A/S (Gotaas-Larsen A/S, Oslo), Tvedestrand

170

ms FOSSUM

Stykkgods

3.879 brt

3-1966

Løvenskiold & Høyers Rederi (Fredrik Høyer), Skien

171

ms THORSWAVE

Stykkgods

10.133 brt

1-1968

Thor Dahl Hvalfangerselskap, A/S Odd og A/S Ørnen (A/S Thor Dahl), Sandefjord

172

ms EILERT RINDE

Stykkgods

3.879 brt

7-1966

A/S Trælandsafos (K. Rinde), Oslo

173

ms OLE RINDE

Stykkgods

3.879 brt

2-1967

A/S Vafos Brug (K. Rinde), Oslo

174

ms THORSTIND

Kjøleskip

5.711 brt

2-1968

Thor Dahl Hvalfangerselskap og A/S Ørnen (A/S Thor Dahl), Sandefjord

175

ms MUDOGAS ATLANTIC
(Skrog til Moss Værft & Dok, Moss)

LPG

6.804 brt

2-1969

A/S Gasskib (Øivind Lorentzen), Oslo

176

ms NORBELLA

Stykkgods

11.538 brt

7-1970

Cie. Maritime des Chargeurs Réunis, Dunkerque, Frankrike

177

ms NORLANDA

Stykkgods

11.538 brt

4-1971

Cie. Maritime des Chargeurs Réunis, Dunkerque, Frankrike

178

ms TOR GOTHIA

RORO

4.128 brt

11-1971

Triport Shipping Co. Ltd (Denholm), London, England

179

ms TOR BELGIA

RORO

4.128 brt

04-1972

Triport Shipping Co. Ltd (Denholm), London, England

180

ms TOR NERLANDIA

RORO

4.128 brt

11-1972

Triport Shipping Co. Ltd (Denholm), London, England

181

ms TOR DANIA

RORO

4.128 brt

6-1973

Tor Line A/B, Göteborg, Sverige

N101

ms NORSKALD
(Samarbeid med Trosvik Verksted, Brevik)

Boreplattform

8.273 brt

12-1973

K/S Gotaas Larsen Exploration A/S & Co. &  Rowan (101) Inc. (Gotaas-Larsen Inc., Oslo), Trondheim

182

ms TOR FINLANDIA

Roll-on/roll-off

4.162 brt

7-1974

P/R Sven Christer Salén, Stockholm, Sverige

TF102

DYVI ALPHA
(Samarbeid med Trosvik Verksted, Brevik)

Boreplattform

8.192 brt

12-1974

K/S Dyvi Drilling A/S & Co., Oslo

183

ms MELBOURNE TRADER

Roll-on/roll-off

4.452 brt

1-1975

Australian National Line, Melbourne, VIC, Australia

TF103

ROSS RIG
(Samarbeid med Trosvik Verksted, Brevik)

Boreplattform

7.635 brt

6-1975

Ross Drilling Co. A/S (A/S Rosshavet), Sandefjord

184

ms HEINRICH HEINE

Kjøleskip

4.865 brt

6-1975

VEB Deutfracht Seerederei, Rostock, Øst-Tyskland

185

ms THEODOR KØRNER

Kjøleskip

4.865 brt

12-1975

VEB Deutfracht Seerederei, Rostock, Øst-Tyskland

TF104

NORTROLL
(Samarbeid med Trosvik Verksted, Brevik)

Boreplattform

7.644 brt

4-1976

K/S Golar Nor Oceanics A/S & Co. (Gotaas-Larsen Inc.), Oslo

TF105

NORDRAUG
(Samarbeid med Trosvik Verksted, Brevik)

Boreplattform

7.627 brt

12-1976

K/S Munkenes Drilling A/S & Co. (Gotaas-Larsen A/S), Oslo

186

ms UNION HOBART

RORO

4.128 brt

6-1976

Whitminster Co. Ltd (Union Steamships of New Zeeland Ltd), London, England

187

ms UNION LYTTELTON

RORO

4.128 brt

1-1977

Lulworth Co. Ltd (Union Steamships of New Zeeland Ltd), London, England

188

ms GEROITE NA SEVASTOPOL

Jernbaneferge

9.603 brt

8-1978

Nav. Maritime Bulgare, Varna, Bulgaria

189

ms TOR CALEDONIA

RORO

5.506 brt

7-1977

Whitwill Cole & Co. Ltd, Bristol, England

190

ms BASTØ I

Pass/bilferge

2.476 brt

6-1978

A/S Alpha, Moss

191

ms HILCO SPRINTER

Kjøleskip

9.065 brt

3-1979

K/S Hilco Sprinter A/S & Co (Irgens Larsen), Oslo

192

ms HILCO SPEEDSTER

Kjøleskip

9.065 brt

12-1979

K/S Hilco Speedster & Co A/S (Irgens Larsen A/S), Oslo

193

ms HILCO SCAMPER

Kjøleskip

9.065 brt

3-1980

K/S Hilco Scamper & Co A/S (Irgens Larsen A/S), Oslo

194

ms HILCO SKIER

Kjøleskip

9.065 brt

1-1981

K/S Hilco Skier & Co. A/S (Irgens Larsen A/S), Oslo

195

ms HILCO SKATER

Kjøleskip

9.172 brt

12-1981

K/S Hilco Skater & Co A/S (Irgens Larsen A/S), Oslo

196

ms MAGNUS VIKING
(Skrog fra Ankerløkken Verft Glommen AS, Fredrikstad)

Supplybåt

1.451 brt

6-1982

I/S Excelsior (Bendt Rasmussen), Kristiansand

PF106

DRILL STAR
(Samarbeid med Trosvik Verksted, Brevik)

Boreplattform

8.490 brt

9-1982

Cariba Ships Corp. Ltd, Willemstad, NA.

197

ms MARTIN VIKING
(Skrog fra Ankerløkken Verft Glommen AS, Fredrikstad)

Supplybåt

1.449 brt

2-1983

I/S Excelsior (Bendt Rasmussen), Kristiansand

198

ms ALDOMA
(Bygget for Ulstein Hatlø Verft AS, Ulsteinvik)

Supplybåt

1.615 brt

6-1983

U S S R Ministry of Gas Supply, Murmansk, USSR

PF107

BOW DRILL II

Boreplattforn

14.586 brt

7-1983

Bow Valley Offshore Drilling Ltd, Calgary, AB, Canada..

199

ms SEAWAY HARRIER

Dykkerserviceskip

4.782 brt

1-1985

K/S Stolt-Nielsen Seaway supply & Support Ships A/S IV (Stolt-Nielsens Rederi A/S), Haugesund

200

ms SEAWAY PELICAN"

Dykkerserviceskip

4.479 brt

12-1985

K/S Nevi-SNS Diver VII (Stolt-Nielsen Seaway Contracting Division, Haugesund), Harstad