Fortsett til innholdet. | Gå til navigasjonen

Seksjoner
Personlige verktøy
Logg inn
Om foreningen

Norsk Skipsfartshistorisk Selskap

    • 1700 medlemmer
    • syv lokalforeninger med regelmessige møter
    • tidsskriftet SKIPET 4 ganger i året
    • eier unik fotosamling
Vårt magasin

Files in English

You may find files on our website intelligible to English users.

 

Warbuilt - MMS 110 foot class

MMS 140 foot class

Escort trawlers to Scandinavia

German vessels to Norway 1945/46

 

mv FJALIR (1939) was the former German Kondor

 
Du er her: Forside Maritimt Jern/stål fraktebåter 1965 fraktebåter jern/stål <100 brt 1965

fraktebåter jern/stål <100 brt 1965

Det fantes ennå i 1965 mange små og gamle fraktefartøyer, dels med obskurt opphav. Her er et forsøk på å samle informasjon om disse fartøyene. Alle innspill er velkommen!
navn brt/nrt bygd verksted rederi reg norsk call ex
Gryta 46/14 1865 Akers MV Magda Theodorsen, Heimdal, reg Kr N LDZL Mørejarlen
Morild 86/49 1870 Bergens MV Tellef Hansen, Borhaug LEMD Skjold
Nærøy 95/49 1870 Nylands Ivar Grøtting, Åfjord LFDD Trio
Notodden 75/30 1871 Akers MV Skien-telemarkens DS, Skien LDZZ Gvarv, Lundetangen
Activ 91/45 1876 Janssen & Schm M Strømme, Bergen LCCC Activ
Tandur 61/28 1877 Nyland Jens Eldøen, Stord LEOZ Oscar
Gansa 45/18 1877 Akers MV Georg Matre, Sandeid LFEB Engene, Tryg 5
Griffin 32/16 1877 J Key & Son Herman Indrøy, Io 1911 LDZI Griffin
Jeppe 25/10 1878 Bergen Martn Barka, Jørpeland LDFO Dampsprøite 2
Axel 41/14 1878 Lindholmen Trygve Vestbø, Sandeid 1883 LCMC Axel
Hvite Sektor 45/17 1879 L Hermansen Kristoffer M Skurtveit, Rossland LDSW Elisa
Sprøyt 27/10 1880 Ludwigsbergs Ole Tendenes, Hundvåg LEOB Nøk
Trones 76/27 1880 København Mads Kvalsund, Herøy LFDU Uller
Sveis III 40/18 1881 København Magnar Bøklepp, Bøfjorden 1913 LEZZ Præcis
Gallant 48/24 1883 Kockums Erling Nordbø, Nordbø Karmøy 1916 LFCA Tofte, Kik, Hveen
Tungholm 80/46 1884 Moss Jst Kåre Skimmeland, Mosterhamn LEBX Bratsberg, Helvig
Havås 87/35 1885 Stavanger S&D Johan Naustvik, Vormedal LEPA Oscar II
Tinnsjø 70/30 1887 Akers MV Johs Jensen, Kragerø LFBX Trold
Vesterø 63/23 1889 Thorskog Elias Møgster, Espevær 1899 LFFZ Vesterø, Vista
Solvang III 113/61 1890 Nyland Odd S Skimmeland, Mosterhamn LEAB Fredrikshald 1
Undøy 49/22 1891 Kristiansands MV Bernt Kårbø, Io LESR Rundø, Tomrefjord
Basen 80/34 1892 Bremen Peder Nilsen, Visnes 1946 LJQQ Zuversicht
Marnet 2 47/22 1892 Eriksbergs MV Ole Staknes, Bøfjorden 1924 LJMQ Activ (Marinen)
Seimsdal 108/48 1892/45 Nylands Sverre Leiren, Sørås LLFL Petrolea, Skomvær
Strandbuen 43/17 1892 Stavanger S&D Øyvind Krogsæter, Veblungsnes LDWL Øibuen, Frafjord
Værdalen 49/34 1892 Trondhjems MV Leif Berge, Hitra, reg Krs N LFHF Værdalen
Agder 1 98/53 1893 Eriksberg Johan A Nilsen & Snr, Flekkerøy 1895 LFBH Thor
Tanga 49/22 1893 Godtfred Hilt, Mosterhamn 1947 LMRQ ukj
Nils Normann 49/22 1894 Akers MV Fa Knud Dahl, Stord LEVY Storegut, Sula, Minerva
Ross 88/35 1895 Fredrikstad MV Sven Brimsø, Stavanger LEXX Onsø, Trafik 4
Grei 48/12 1895 Akers MV Magnar Bøklepp, Aaskard LDZG Kværnæs
Skjellsund 44/18 1896 Grip & Zn Ola Haugen, Io 1916 LFDV Trosvik
Vikodd 99/50 1896 Kristiansands MV Bertrand Rekstad, Sørvik 1948 LNRK Vestfold II, Kranfartøi Nr 4
Betzy 98/56 1897 Helsingborg H J L Sund PR, Kopervik 1916 LFOQ Nordlyset, Alma
Finn 78/31 1897 Akers MV Bjarne Christiansen, Måløy LDVL Finn
Gjeitholm 47/21 1897 Karlstad MV Sverre Brendø, Florø 1930 LEVV BP 2, Jojo, Skjærhalden
Edøy 81/25 1897 Laxevaag Arne Strøm, Skjervøy LFHQ Ørnulf
Trikken 46/25 1898 Trondhjems MV Kvalheim & Co, Måløy LCRQ Braaholmen, Finkven, Salangen, Carl F Johanessen
Bygdin 91/52 1898 Porsgrunds MV Darre Brecke, Oslo LDBM Bygdin
Eno 93/44 1899 Akers MV Kjell Simonsen, Mosterhamn LDTM Sif, Bør, Emanuel
Sjellsand 45/19 1899 Fredriksstad MV Lars Io, Io LDZM Græsvig, Gresvik 1
Verpen 113/60 1899 Dösebacka DS AS Partagas, Røyken LKRZ Victor, Pors, Fraktem 3
Liberty 72/49 1900 Hamburg Sverre Stenberg, Oslo 1945 LFFX ukj
Lystein 96/45 1900 Stavanger S&D Kåre Hagesæther, Leiknestangen LFFO Vatlestraumen, Alværsund
Bønes 68/30 1901 Akers MV Ragnv Fauskanger, Ådlandsvik LKJI Wilhelm Huth
Sulitjelma III 47/23 1901 Akers MV Ola Leknes, Hgs LLJG Sulitjelma III
Fossan 27/11 1901 Moss Jst Rasmus A Vetvik LDWQ Maagen
Alken 95/39 1901 Kristiansands MV Mathias H Myklebust, Fosnavåg LCCU Alken
Skarven 95/32 1901 Porsgrund MV AS Trondhjems Canning & Export Co, Trh LEVO Skarven
Lyren 49/18 1902 Akers MV Einar Lynum, Hgs LEKB Lyren
Laholm 63/27 1902 Marinens HV Torvald Storaas, Herand LAYE BHB, Hydrograf
Gravdal 35/16 1902 Marinens HV Øyvind Krogsæter, Veblungsnes, Molde LDTN Gravdal (Marinen)
Haukøy 111/40 1902/50 s Porsgrund MV Leif Berge, Hitra LEHV Kvædfjord, Kvedfjord
Dyre Vaa 97/44 1903 Porsgrunds MV Skien-Telemarkens Dss, Skien LDJQ Dyre Vaa
Audin 49/18 1903 Rosenberg Alfred Reilstad, Finnøy LELY Mjølner
Rani 99/55 1903/38 vd Windt Aanen & th Mørkesdal, Snig 1954 LFBG Marie
17de Mai 99/67 1903 A Vuijk Bjørn Nilsen, Visnes 1953 LADR Machiel
Gøyna 94/35 1903 Aalesunds MV Ola Stoknes, Espevær LDYX Godøy, Ægir
Gåsholm 43/20 1903 Aalesunds MV Erling Haugen, Rossland LGQF Leif Erikson
Reigun 99/59 1904 W Lindberg Reidar K Olsen, Svelvik 1908 LEPC Oscarsborg 1
Sølve 99/65 1904 W Chalmers Peder Røksund, Mosterhamn 1950 LNZC Svinør, Marie
Namdalingen 48/20 1904 Mjellem & Karlsen AS Namdaens Træsliberi, Namsos LEUZ Sjødampsprøite Nr 3
Barmnes 79/28 1904 Aalesunds MV Veblungsnes Sandtak, Molde LFBB Terje Viken
Fløien 49/25 1905 Kristiansands MV Johs Matre, Sandeid LDFF Conrad Langaard 2
Lindholm 99/42 1905 Kristiansands MV Thorbjørn Flater Olsen, Svelvik, Drm LCMG Balder
Vimar 49/22 1905 Eriksberg Johan Naustvik, Vormedal 1922 LFKW Alva II, Denfa 1, Orust
Nortun 98/61 1905 Nordseewerke Sverre A Ytreland, Stangeland 1954 LKRX
Aida 46/17 1905 Kristiansands MV Jens Evjen, Tuv i Salten LFGG Alda, Vaksdal
Svælgfos 91/45 1906/60 Drammens Jst Johan A Nilsen & Snr, Flekkerøy LFAH Svælgfos
Leid 99/50 1907 Mjellem & Karls Erling Baltzersen, Drengsrud i Asker LECI Vestfold I, Herløfjord
Høievarde 99/51 1907 W Hubertina Ola H Økland, Auklandshamn 1918 LCHB Angelo
Grabben 49/25 1907 Delfzijl Augustinus Todal, Sagosen 1916 LEFV Kopervik, Kar, Norderney
Sjødraat 95/34 1908 Cochrane Mandius Skimmeland, Mosterhamn 1946 LLUR Norfolk County
Fagerholm 99/56 1908 Mackie & Thompson Erik Nygård, Ådlandsvik 1946 LMUB Fagerheim, Provost
Tryggen 99/45 1908 Cochrane Peter Myklebust, Fonnes 1946 LLVI Sydholm, Sussex County
Kven 88/26 1908 Aalesunds MV Ole Nilsen, Sama, Harstad LEHW Klepstad, Mercur
Colibri 49/23 1908 Papenburg Sverre Bornø, Harstad 1954 JXFK Ole Jacob, tysk
Hensigten 82/58 1909 Rendsburg Reinert Bentsen, Sør-Audnedal 1953 LCGE Kungsvik, Vera, Alfred
Hendel 50/23 1909 Bergens MV Lars Hosøy, Rødland LEBJ Havnebaaden
Syre I 70/35 1909 København DS AS Partagas, Røyken 1913 LFAJ Union 5
Mirva 98/55 1910 Groningen Johas Haugland, Florø 1017 LHQY Tunøy, Maria
Concurrent 27/13 1910 Laxevaag Nils Aasgaard, Surna LFTE (tankbåt)
Vestrevåg 108/44 1910 Smith's Dock Martin Stabben, Kristiansund 1948 LNHH Greta Ann, Rabler Rose
Jarlon 78/38 1911 Hasselt Ole Staknes, Åsskard LKUL Fosskallen, Brim
Sandtor 105/60 1911 A Jong Johannes Skaten, Onarheim 1934 LIKW Mannes, Katwijk a/d Rijn
Meløy 99/64 1912 J Duthie Røthings Lekterkompani AS, Hgs 1946 LLSF Feasible
Lamoen 49/22 1912 Rendsburg Øyvind Krogsæter, Veblungsnes 1949 LNLF Dita
Fransi 98/52 1913 S Strickland Nils Dahl, Engøy, reg Drm 1954 LFNR Brydning
Fjelltun 87/41 1913 Akers MV Asbjørn Fredheim, Rongevær LEDW Sundal, Engene
Lavangen 77/29 1913 Harstad MV Jørgen Arvid Botn, Stårheim, Måløy LGPX Lavangen
Kopervik 79/38 1914 Kaldnes MV Arne Gismarvik, Kopervik LDBX Cement 6
Oddenes 99/43 1914 Marstal Agvald Sivertsen, Mosterhamn 1920 LFJN Esso 3, Agnete
Sigfjell 92/42 1914 Rosenberg Sivert H Grindheim, Mosterhamn LFCT Tou
Jaki 35/13 1914 Hauges Jsb Kåre Misje & Co, Bergen LHSG Vaagsøy
Sandsvalen 49/23 1914 Pusnes MV Øyvind Krogsæter, Veblungsnes LDBG Bryteren, Rapport
Ekar 99/51 1915 Gebr Boot Karl Vedø & Ths T Vedø, Storesund 1954 LMFN Alwine, Pauline
Ramsholm 99/63 1915 F A Mulder Martin M Alfsvåg, Melandsvågen 1952 LALW Yolande, Jacobus Jiohanna
Frisk 49/24 1915 J Fandum Per Larsen Io, Io LDXN Frisco
Agat 99/60 1916 Gudmund Bentsen, Vedavågen JXAC ikke satt i fart
Dimann 97/45 1916 Seymondsbergen Bent Bentsen, Vedavåhgen 1953 LJXT Cornelis de Boer jr
Skotningen 99/58 1916 G H Thyen Peder Nesse, Espevær 1954 LFRX Kranich
Farfar 41/15 1916 Ørens MV AS Brandtzæg Canning, Abelvær, Namsos LEIJ Ladejarlen
Besse 35/14 1917 Ørens MV Ivar Matre, Eidsvågneset, Bgn LCOO Besse
Fjelsun 99/49 1918 Alex Hall & Co John Hauge, Fjellberg 1946 LLZM Koløyholm, Glow
Mikal 91/50 1918 Fredriksstad MV Ola Liknes, Haugesund LCRZ Arild, Breifjord, Libo
Jøtnafjell 99/40 1919 J W Brooke Bård Førre. Hgs 1946 LMAR Kathleen, Breaker
Porsholm 99/36 1919 Rose Steel Johan Steinset, Kalvåg, Florø 1946 JXAD Sunnyside Girl
Arcibus 68/31 1920 Rosenberg Emil Knutsen, Torvastad LESJ Borregaard, Bamse
Mostring 103/52 1920 Coaster Constr Birger M Torkelsen, Mosterhamn 1954 LMVH Brut Mari, Alvej, Tweenways
Agnøy 40/14 1922 Hauges Jsb Jakob K Skurtveit, Rossland LGOY Kvamsøy
Planet 99/65 1924 D W Kremer Kåre Mannes, Åkrehamn 1954 LLIE
T J Osnes 78/37 1930 Mjellem & Karls Olaf O Osnes, Nordbø LHRF Tysnes
Jeko 107/54 1931 Gebr v Diepen Georg Langåker, Sevlandsvik 1952 LDJY
Libra 92/62 1934 Karlstad Varv Thorleif & Arne Halvorsen, Moss 1951 LECA Vega, Lurö
Pukken 69/45 1934 Kaldnes MV Fosdalens Bergverks AS, Steinkjer LIXL Pukken
Ranos 45/26 - - Reinert Aronsen, Grubhei, Mo 1964 LMQE ukj, tidligere reg?
Frans 99/73 1939 Nils Dahl, Engøy LNLD
Nerma 130/71 1942 R Dunston M Hovland, Bømlo 1952 LAMR ex Vic 10
Krossnes 70/36 1952 Elvestad AS Krossnes (Sigvald Håkonsen), Øklandsvåg LCIE Grenland
Strandnæss 77/49 1954 Leirvik Sveis Sverre K Hebnes, Hebnes i Jelsa LGNF
Mowa 54/15 1954 Gravdal SB Mons Waage, Bergen LIED
Nial 54/15 1954 Gravdal SB Alfheim & Nielsen LIFC
Stålgubben 64/27 1955 Haugsdal SB Stavanger Electro-Staalverk AS, Jørpeland LMRD
Stålheim 57/25 1955 Tittelsnes MV Gustav Kristiansen, Sevlandsvik LFFI
Holm 139/68 1955 rep Horten Mons J Holmefjord, Holmefjord LCFQ Franken, KFK-vrak
Sfinx 116/62 1956 Høllen SB Olav Linga, Folkedal LDVT Soam
Tex 99/51 1956 Bentsen & Snr Ole Opstad, Midsund LAZU
Hundholmen 99/51 1957 Bentsen & Snr Harald Stange & Co, Oslo/Narvik JWQU Hira
Peder Hansen 99/54 1958 Bentsen & Snr Halvdan & Martin Hansen, Kjeldebotn JWWQ Øvredal
Slottheim 99/45 1958 Elektrosveis Edvard Paulsen, Eide, Kopervik JWUP
Kvalberg 79/25 1959 Elektrosveis Brødrene Sæbjørnsen AS, Steinshamn JXEN
Marmorøy 99/53 1960 Bentsen & Snr Paul Helgesen, Rønvik Bodø LAVL
Wichmann III 77/23 1961 Elektrosveis Wichmann Motorfabrikk AL, Rubbestadneset Hgs JXOQ
Ty 99/66 1961 Bentsen & Snr Rolf & Einar Kjøde, Bgn LNDM
Marmorsund 99/62 1962 Bentsen & Snr Hvide & Schjøtt, Bgn LHNI
Ry 99/67 1963 Bentsen & Snr Rolf Kjøde, Bergen LCGM
Marmorfjord 96/60 1965 Bentsen & Snr Hvide & Schjøtt, Bgn LDQG
Ly 99/62 1965 Bentsen & Snr Rolf Kjøde, Bergen JWND
Rano 99/62 1967 Bentsen & Snr Aanen Mørkesdal, Mandal LINI
Uno 99/66 1966 Frengen Slip Kleven & Co, Trondheim LJIR
Broa 99/ 1967 Kr F Frostad Ola Opstad, Midsund, Molde LKKP
Marmorholm 99/62 1967 Bentsen & Snr Hvide & Schjøtt, Bergen LKOG
Bing 90/55 1968 Br Lambertsen Ferdigbetong, Narvik JXZU
Lena 99/60 1969 Kr F Frostad Sigurd Hamnes, Kabelvåg LGVR
Ny 99/63 1968 Bentsen & Snr Rolf Kjøde, Bergen JWVJ
Nystjernen 99/43 1969 Sandnessjøen Slip Harry J Teigland, Nord-Herøy LEGP
Johnny Rune 99/45 1969 Kr F Frostad Jørgen Eilertsen, Kabelvåg LJKU
Vestvakt 99/51 1970 Joihan Drage Eiler Krogh Hansen, Rognan LHOD